Jak układać kostkę brukową ?

Układanie kostki


Kostka brukowa jest materiałem odpornym na mróz i ścieranie, do tego bardzo ładnie się prezentuje i jest dostępna w wielu rodzajach i kolorach. To wszystko decyduje o dużej popularności tego materiału podczas urządzania ogrodów. Układanie kostki brukowej to tylko z pozoru proste zadanie, gdyż tak naprawdę wymaga dużego przygotowania. Dowiedz się więcej na temat materiałów jakie najlepiej użyć do wykonania nawierzchni z kostki brukowej. Poniżej wyjaśnimy wszystkie etapy układania kostki brukowej krok po kroku, dzięki czemu w prosty sposób dowiesz się jak to prawidłowo i sprawnie wykonać.

Przed przystąpieniem do układania kostki brukowej dobrze jest wcześniej wykonać plan. Musimy ustalić wielkość powierzchni (i tym samym ilość potrzebnych materiałów), zaprojektować instalację odwodnieniową, zaplanować spadki nawierzchni, również ustalić przewidywalne obciążenia oraz zaprojektować wzór kostki.

Korytowanie to wykonanie wykopu odpowiadającego powierzchni przeznaczonej do ułożenia kostki, o głębokości 20–50 cm zależnie od rodzaju gruntu i przewidywanego obciążenia nawierzchni. Na gruncie piaszczystym i pod nawierzchnie chodnikowe wystarczy zagłębienie 15–20 cm. Na podmokłych glebach gliniastych, gdy przewidziany jest wjazd samochodów ciężarowych (np. przy opróżnianiu szamba czy napełnianiu zbiornika z olejem opałowym), wykop powinien mieć przynajmniej 50 cm.
Na małych powierzchniach koryto można wykopać łopatą, ale na większych lepiej skorzystać ze spycharko-ładowarki. Ułatwi to załadowanie wybranej ziemi na ciężarówkę – ziemię trzeba bowiem wywieść lub rozplantować na działce (jeśli jest taka możliwość). Dno wykopu powinno odpowiadać płaszczyźnie przyszłej nawierzchni, a więc należy je ukształtować z przewidywanym spadkiem w określonym kierunku.

Zaprojektuj instalację odwadniającą


Jeśli układasz kostkę brukową na dużej powierzchni wówczas zrób instalację odwodnieniową. Korytka odwadniające powinny się znaleźć również przy wjeździe do garażu, w szczególności jeśli znajduje się on w piwnicy, zaś przy kranach ogrodowych i rynnach powinny się znaleźć wypusty. Korytka odwadniające połącz z rurami odpływowymi, które wystaw na nawierzchnię. Woda może być odprowadzana do zbiorników retencyjnych, rowu melioracyjnego, kanalizacji deszczowej, studni chłonnej (jeśli dom stoi na gruncie nie przepuszczającym wody), lub rozprowadzona rurami na odległość 20-30 m od budynków (jeśli są to grunty przepuszczające wodę).

Obramowanie nawierzchni


Wzdłuż obramowania planowanego chodnika i podjazdu należy osadzić krawężniki. W zależności od przeznaczenia należy wybrać krawężniki chodnikowe lub krawężniki drogowe. Zanim przejdzie się do układania krawężników warto jest ułożyć pojedynczy rząd kostki, aby dokładnie sprawdzić szerokość – dzięki temu nie będzie trzeba jej przycinać.
Wysokość oraz linię przebiegu krawężników można wytyczyć za pomocą sznurka i poziomicy laserowej. Krawężnik może być wyżej niż kostka brukowa lub na tej samej wysokości. Obramowanie - Nawierzchnia kostki brukowej powinna być delikatnie powyżej poziomu gruntu. Dzięki temu, kostka nie będzie się brudzić od ziemi przy mocnych opadach deszczu.
Jeśli nawierzchnia nie będzie obciążana wówczas zamiast krawężników można podmurować krawędzie w miejscu gdzie stykają się z gruntem. Jest to tzw. oporowanie.

Podsypka


Na warstwę konstrukcyjną należy wykonać podsypkę z płukanego piasku 1-7 mm. Grubość warstwy podsypki powinna wynosić po zagęszczeniu ok 4-5 cm. Jeśli warstwy podsypki nie zagęszczamy wówczas ułożona na niej kostka powinna być kilka mm ponad planowaną wysokość, gdyż podczas zagęszczenia wibratorem podłoże jeszcze osiądzie.
Przed przystąpieniem do układania kostki brukowej dobrze jest wcześniej wykonać plan. Musimy ustalić wielkość powierzchni (i tym samym ilość potrzebnych materiałów), zaprojektować instalację odwodnieniową, zaplanować spadki nawierzchni, również ustalić przewidywalne obciążenia oraz zaprojektować wzór kostki.

Układanie kostki


Kostkę należy układać według zaplanowanego wzoru. Podczas układania stoimy nie na podsypce ale na ułożonej już nawierzchni. Skrajne elementy kostki można przycinać gilotyną hydrauliczną do cięcia kostki brukowej lub szlifierką kątową z tarczą diamentową do betonu. Kostkę układamy z zachowaniem fug (w przypadku chodników to 2-3 mm), które na bieżąco podczas układania kostki wypełniamy płukanym, drobnym piaskiem.

Wibrowanie powierzchni kostki brukowej


Kostkę należy ubić za pomocą wibratora płytowego z gumową nakładką. Należy pamiętać, aby zagęszczać zawsze od brzegów kostki do środka a później wzdłuż. Po zawibrowaniu wmiatamy pomiędzy fugi piasek, aby uzupełnić powstałe braki po czym usuwamy jego nadmiar.