Jak pielęgnować kostkę brukową ?

pielęgnacja_kostki

Mycie kostki brukowej:


W niektórych miejscach, zwłaszcza wilgotnych i zacienionych, kostka pokrywa się czasem porostami. Jeżeli chcemy, aby cały czas kostka zachowywała pierwotny wygląd, warto zaopatrzyć się w myjkę ciśnieniową z przystawką do mycia. Pod czas mycia myjką ciśnieniową należy uważać, by nie wypłukać z fug piasku (powinny być nim wypełnione do poziomu równego 2/3 lub 3/4 wysokości kostki), a jeśli do tego dojdzie – koniecznie go uzupełnić. Dla uzyskania trwałego efektu zaleca się również stosowanie środków chemicznych do niszczenia zielonych nalotów. Nie zaleca się zeskrobywania mchów i porostów, ponieważ może to naruszyć strukturę materiału.

Odplamianie kostki brukowej:


Plamy z tłuszczu lub oleju silnikowego, które wniknęły w materiał, należy usuwać za pomocą specjalistycznych środków do czyszczenia kostki brukowej. Środki takie należy dobierać starannie, ponieważ niektóre mogą odbarwić nawierzchnię.

Odchwaszczanie fug:


Chwasty i mchy wyrastające ze szczelin między kostkami bardzo trudno wyrwać, dlatego łatwiej usuwać je preparatem chwastobójczym. Można go nanosić na chwasty spryskiwaczem lub za pomocą specjalnego mazaka.

Impregnacja kostki:


Pokrywanie powierzchni kostki brukowej specjalnym preparatem zabezpiecza ją przed ścieraniem, wchłanianiem wody oraz zanieczyszczeniami (benzyna, plamy oleju). Impregnację kostki zaleca się zwłaszcza na podjazdach.

Wykwity na betonowych kostkach brukowych:


Występowanie białych nalotów na prefabrykatach betonowych jest rzeczą normalną i nie podlega reklamacji. Usuwanie wykwitów wapiennych, zwanych również solnymi z kostki brukowej wymaga zastosowania odpowiednich preparatów chemicznych i szeregu zabiegów dodatkowych. Bywa, że po niewłaściwie przeprowadzonej impregnacji wykwity zbierają się pomiędzy warstwą impregnatu, a powierzchnią materiału, powodując jego odspajanie, odparzanie od betonu. Pierwszymi objawami w takim przypadku są jasne przebarwienia widoczne na powierzchni, a następnie odpadający płatami - łuszczący się impregnat. Usuwanie wykwitów we właściwy sposób jest między innymi z tego powodu bardzo istotne. Oprócz usunięcia białych nalotów należy właściwie im zapobiegać, aby wyeliminować możliwe w przyszłości problemy.